All-stars for WesCo and SPSL
WESCO BASEBALL
North Division
FIRST TEAM
Pitcher — Chad Schroeder, Cascade; Josh Kutz, Mount Vernon; Kyle Kendrick, Mount Vernon.
Catcher — James Day, Marysville-Pilchuck.
First base — Dan Toshner, Stanwood.
Infield — Austin Akau, Marysville-Pilchuck; Kevin Rodland, Snohomish; Kendrick, Mount Vernon; Schroeder, Cascade; Devin Akau, Marysville-Pilchuck.
Outfield — Corey Sizemore, Cascade; Matt Stevens, Cascade; Tim Woodmansee, Mount Vernon; Nic Benton, Marysville-Pilchuck.
Designated hitter — Lucas Scott, Mount Vernon.
Utility — Mitch Canham, Lake Stevens.
SECOND TEAM
Pitcher — Matt Fields, Lake Stevens; Jesse Schmitt, Marysville-Pilchuck.
Catcher — Josh Northrup, Stanwood.
First base — Ryan Johnson, Oak Harbor; Tommy Leon, Cascade.
Infield — Erik Sundin, Lake Stevens; Nick Casillas, Cascade; Bernardo Ibarra, Mount Vernon; Stephen Sperry, Snohomish.
Outfield — Jeremy Stevens, Cascade; Blake Snow, Cascade; Josh Short, Marysville-Pilchuck.
Designated hitter — Ben Bishop, Arlington.
Utility — Fields, Lake Stevens.
HONORABLE MENTION
Snohomish — Willie Oliver, Jeff Rodland, Jake Hammons, Anthony Machado, Sean Stecher, Pat Job.
Oak Harbor — Aaron Gibbons.
Lake Stevens — Brandon Cain.
Cascade — Nick Rutter, Daniel Kelliher, Jimmy Ward.
Arlington — Sean Bayha, Eric Saksaug.
Marysville-Pilchuck — Joe Newland, Johnny Erickson.
Monroe — Andy Ranko.
Mount Vernon — Kevin Durkan.
Stanwood — Blake Wickstrom, Ryan Smith.
South Division
FIRST TEAM
Pitchers — Tyler Haggett, Meadowdale; Brian Ouellette, Kamiak; Steve Griffith, Kamiak.
Catcher — Josh Waite, Edmonds-Woodway.
First base — Ian Gac, Edmonds-Woodway.
Infielders — Pat Allen, Jackson; John Cronin, Everett; Brian Jackson, Shorecrest; Steve Griffith, Kamiak.
Outfielders — Derek Dupree, Shorecrest; Steve Quealey, Edmonds-Woodway; Whitney Wilson, Kamiak; Chris Gustafson, Kamiak.
Designated hitter — Johnie Kirton, Jackson.
Utility — John Gegax, Edmonds-Woodway.
SECOND TEAM
Pitcher — Jeff Schomaker, Shorewood.
Catcher — Kiel Lillibridge, Jackson.
First base — Travis Snyder, Jackson; Ryan Strieby, Mountlake Terrace.
Infielders — Eric Christophersen, Shorewood; Travis Safadago, Kamiak; Jake Beattiger, Edmonds-Woodway; Shaun Guinn, Mariner.
Outfielders — Schomaker, Shorewood; Josh Miller, Meadowdale; Cameron Myers, Jackson.
Designated hitter — Todd Matthews, Kamiak.
Utility — AJ Collins, Shorecrest.
HONORABLE MENTION
Meadowdale — Justin Lucero. Everett — Tyler Levin, TJ Gaffney, Lee Smith, Arturo Meza. Kamiak — Jeff Poole, Kyle Johnson, Marc Rollins, Paul Tomisser, Tim Reed.
Mariner — Greg Heist, Bryant Dailey. Shorecrest — JJ Berg, Mike Burghor, Brian Perry. Mountlake Terrace — Zach Gretch, Chris Aplin. Jackson — Ryan Woods. Lynnwood — Steven Gruell. Shorewood — Grant Boudon, Seth Setterberg, Kevin Young. Edmonds-Woodway — David Dwyer, Reed Brown, Titus Lester.
WESCO FASTPITCH SOFTBALL
North Division
FIRST TEAM
Pitchers — Krista Crosson, Lake Stevens; Emily Gray, Stanwood.
Catcher — Alicia Johnson, Mount Vernon.
First base — Kristi Leiter, Lake Stevens.
Second base — Whitney Cochran, Lake Stevens.
Third base — Kendra Anderson, Snohomish.
Shortstop — Gina Corbonatto, Lake Stevens.
Outfielders — Dani Monson, Marysville-Pilchuck; Maisie Todd, Lake Stevens; Kailyn Ellinger, Monroe.
Utility — Jenny Richter, Mount Vernon.
Designated hitter — Alyssa Smoke, Cascade.
SECOND TEAM
Pitchers — Brittany Humphrey, Marysville-Pilchuck; Linsey Signer, Stanwood.
Catcher — Annie Buxton, Lake Stevens.
First base — Courtney Stillman, Stanwood.
Second base — Laura Neuharth, Stanwood.
Third base — Rachael Sofie, Cascade.
Shortstop — Chelsea Adams, Cascade.
Outfielders — Gloria Austin, Cascade; Taryn Scott, Lake Stevens; Melissa Bates, Marysville-Pilchuck.
Utility — Michelle Young, Monroe.
Designated hitter — Chantell Smith, Snohomish.
HONORABLE MENTION
Mount Vernon — Megan Gordon, Jana Rae Slayton, Stefanie Ash, Mandy Hughes, Sara Ryaardsma. Monroe — Rachel Peterson, Casey Mae Coon, Lauren Shatz, Brittany Rose, Katie Dale. Marysville-Pilchuck — Alyese Morelli, Ashley Brasfield, Jessie Wheeler. Snohomish — Cari Kennedy, Emma Schmidt. Arlington — Bethany McAlister, Randi Richardson, Kristin Snider, Krista Hansen, Jennifer Albert, Alex Nicely. Stanwood — Amanda Shiflet, Hope Carrasco, Lindsay Johnson, Tasha St. Clair. Lake Stevens — Lacie Nelson, Allison Hall. Oak Harbor — Ashley Kingma. Cascade — Rachael Sofie.
South Division
FIRST TEAMPitcher — Krista Colburn, Kamiak; Tracie Adix, Edmonds-Woodway; Ashley Morrison, Shorecrest.
Catcher — Emily Gould, Shorecrest.
First base — Chelsea Logan, Mountlake Terrace.
Second base — Brianna Knight, Mountlake Terrace.
Third base — Amy Hudson, Everett; Jamie Foote, Mountlake Terrace.
Shortstop — Suzie Barnes, Shorecrest.
Outfield — Ashley Loose, Jackson; Annie Everett, Mountlake Terrace; Jacki Hansen, Jackson.
Designated hitter — Jamie Spenard, Shorewood.
Utility — Aimee Sisco, Everett.
SECOND TEAMCatcher — Kelly Baugh, Kamiak.
First base — Jenny Gile, Kamiak.
Second base — Brooke Young, Lynnwood.
Shortstop — Victoria Coury, Everett.
Outfield — Kylie Lidner, Kamiak; Breanna DeVine, Shorewood; Lorelei Kroll, Kamiak.
Designated hitter — Rachel Koenig-Eng, Jackson.
Utility — Lindsay Kline, Edmonds-Woodway.
HONORABLE MENTIONMariner — Theresa Mickleson, Tierra Campbell. Mountlake Terrace — Michelle Ness, Jacque Huden. Everett — Jackie Tri, Jennifer Luatua, Alyshia Smith. Jackson — Veronica Howell, Erin Dreghorn, Kendra Bergen. Shorecrest — Erica Benson, Geneva Hale, Casey Maehl. Meadowdale — Christi Mallory, Ashlee Ross, Colleen Shanks.
Kamiak — Megan Arp. Lynnwood — Kari Lloyd, Dawnya Anderson, Diana Hanse. Shorewood — Heidi Heric. Edmonds-Woodway — Annika Lindberg.
WESCO BOYS SOCCER
North Division
FIRST TEAM
Forwards — Osric Flores, Cascade; Grant Bull, Oak Harbor; Seth Wilson, Snohomish; Royce DeLeon, Mount Vernon.
Midfielders — Justin Abel, Snohomish; Cameron Bailey, Snohomish; Alex Sirotak, Snohomish; Luke McMurray, Lake Stevens; Kyle Rip, Oak Harbor.
Defenders — Chad McGee, Snohomish; Garrett Heineman, Snohomish; Eric Bay, Lake Stevens; Richard Togerson, Cascade; Bill Henderson, Monroe.
Goalkeepers — Bryan Gullikson, Monroe; Ryan Cochran, Snohomish.
SECOND TEAM
Forwards — Mitchell Bean, Cascade; Wes VanHooser, Lake Stevens; Brandan Crutchfield, Snohomish; Taylor Cochran, Snohomish; Coyt Ferrucci, Lake Stevens.
Midfielders — Stefan Tangen, Cascade; Dan Hinkley, Oak Harbor; Bryan Fakkema, Oak Harbor; Keegan Uderitz, Snohomish; Jason Harris, Lake Stevens; Brent Bural, Monroe; Brennan Cornett, Stanwood.
Defenders — Owen Todd, Lake Stevens; David Haberly, Mount Vernon; Chris White, Snohomish; Romeen Abdollmohan, Stanwood; Tyler Phillips, Stanwood.
Goalkeepers — Chad Asmus, Oak Harbor; Sam Keller, Lake Stevens.
HONORABLE MENTIONStanwood — Blake Hanson, Chris Sheehan. Oak Harbor — Cody Parker, Kyle Veach, Ryne Fakkema. Mount Vernon — Taylor Zimmerman, Phil Nissley, Sean Connor, Robbie Holliman, Carl Hausauer. Snohomish — Jordan Dettmer, Sean Mitchell, Corey Artim. Lake Stevens — Josh Olson, Carl Bertilson, Greg Hendrickson.
South Division
FIRST TEAM
Forwards — Sam Hartman, Jackson; Colin Hughes, Meadowdale; Nicholas Varlamos, Edmonds-Woodway; Matt Friend, Shorewood.
Midfielders — Kevin Forest, Edmonds-Woodway; Josh Swett, Meadowdale; Mike DeSimone, Mariner; George John, Shorewood.
Defenders — Sterling Flunder, Jackson; Kyle Halbert, Shorecrest; Dale Kellett, Edmonds-Woodway; Nathan Friend, Shorewood.
Goalkeepers — Hawk Mummey, Edmonds-Woodway; Eric Marty, Meadowdale.
SECOND TEAM
Forwards — Martin Leites, Edmonds-Woodway; James Daniel, Lynnwood; John Zevenbergen, Edmonds-Woodway; Lamar Anderson, Meadowdale.
Midfielders — Brandon Hanson, Edmonds-Woodway; Micah Hoffman, Edmonds-Woodway; Eli Schwimmer, Shorewood; Taylor Starkey, Shorecrest; Cameron Reil, Jackson.
Defenders — Daniel Kim, Jackson; Sean Swearinger, Meadowdale; Joe Sullivan, Edmonds-Woodway; Drew Mack, Shorewood; Colin Adams, Shorecrest.
Goalkeepers — Danny Tappell, Edmonds-Woodway; Rylan Hawkins, Shorecrest.
HONORABLE MENTION
Mountlake Terrace — Jonathan Carreno, Bobby Pomper, Shaun Morey, Matt Stiefel. Edmonds-Woodway — Joe Thomson, Reed Fife, Peter Boos, Ben Cline. Meadowdale — Yaw Aqyei, Nick Norton, Colin Kosco. Shorecrest — Jason Jakubiak, Matt Waddingham. Shorewood — Keith Schneider, Scott Jones. Jackson — Tyler Mitchell, Chris Ellis. Everett — Hector Rodrequez. Kamiak — Kyle Andrews, Brian Leech. Mariner — Clint Billen.
SPSL BOYS SOCCER
North Division
MVP — Ely Allen, Kentridge. Coach of the year — (tie) Peter Voiles, Sumner; and Glen Walrond, Kentridge.
FIRST TEAM
Forwards - Michael Ferguson, Auburn Riverside; Jake Adams, Kentlake; Onur Aktas, Sumner;
Matt Komisarz, Tahoma.
Defenders - Joey West, Auburn Riverside; Carlos Tovalin, Kent-Meridian; Brett Fukuma, Kentridge
Mike Zahajko, Tahoma; Jeff Johnson, Kentlake.
Midfielders — Bryan Iotte, Auburn Riverside; Ely Allen, Kentridge, Craig Buitrago, Kentridge
Travis Forney, Kentwood; Danilo Perdomo, Tahoma; Eric Gracey, Tahoma.
Goalkeeper — Chad Lundberg, Auburn.
SECOND TEAM
Forwards - Alex Garcia, Auburn; Efran Rivera, Kent-Meridian; Lucas Binkowski, Kentridge
Nathan Rauschenberg, Kentwood.
Defenders - Jeff Walker, Auburn-Riverside; Brian Buchanan, Sumner; Derek Zahajko, Auburn
Pat Burns, Auburn; Kyle Phillips, Kentlake.
Midfielders — Derek Nodolf, Auburn; Joe Covey, Enumclaw; Brian Medina, Kentlake;
Kyle Hatfield, Kentlake; Corey Heldreth, Sumner; Grady Dillon, Tahoma.
Goalkeeper - Jacob Potter, Tahoma.
South Division
MVP — John Reha, Curtis. Coach of the year — Darren Sawatzky, Jefferson.
FIRST TEAM
Forwards — Nate Juvik, Curtis; Brian Koo, Federal Way; Chris Saunders, Jefferson
Will Dahl, Bethel; Jose Oviedo, Spanaway Lake.
Defenders - Johura Turner, Bethel; D.J. Farris, Decatur; Kyle Colbath, Decatur;
Ryan Brown, Spanaway Lake; Jose Menjivar, Jefferson.
Midfielders — John Reha, Curtis; Ciaran O'Brien, Decatur; Tony Ciocca, Emerald Ridge;
Edgar Cortez, Emerald Ridge; Ricky Getchell, Jefferson; Stephen Mohn, Jefferson.
Goalkeeper — Alex Feliciano, Curtis.
Second team
Forwards - Andy Molina, Bethel; Rory Agu, Curtis; Alex Kuzmichov, Federal Way
Tim Oliver, Rogers.
Defenders - Garrett Rolsma, Curtis; Sean Foss, Curtis; James Craig, Decatur; Tyloer Romines,
Emerald Ridge, Ken Nickel, Emerald Ridge.
Midfielders - Ryan Paul, Bethel; Greg Swanson, Curtis; Ryan Malmquist, Puyallup; Jim Thor,
Puyallup; Lamar Neagle, Jefferson.
Goalkeeper - Kyle Bressler, Decatur, Matt Anderson, Jefferson.
HONORABLE MENTION
Forwards - Kevin Toth, Curtis; Joe Seaborn, Spanaway Lake. Midfielders — Tom Hartnett, Emerald Ridge; Devin Loughlin, Federal Way; Brandon Sprague, Jefferson; Ryan Jennnings, Rogers; Loren Langley, Puyallup. Defenders — Mike Montgomery, Jefferson; Galen McRae, Spanaway Lake; Sean Conway, Decatur, Mark Lee, Puyallup; Justin Sielbach, Rogers; Chris Ranch, Federal Way; Michael Rochester, Emerald Ridge.
SPSL FASTPITCH SOFTBALL
North Division
MVP pitcher — Jessica Roberts, Sumner. MVP player — Beth Christensen, Enumclaw. Impact player — Amy McKean, Kentlake. Coach of the year — Chris Leverenz, Auburn Riverside.
FIRST TEAM
Pitcher — Brittney Osborn, Enumclaw; Tana Lingl, Auburn Riverside.
Catcher — Cassidy Jones, Auburn.
First base — Adrial Foxley, Auburn.
Second base — Chanze Patterson, Kentridge.
Shortstop — Shaudin Warren, Kentwood.
Third base — Megan Reichert, Enumclaw.
Outfield — Sarah Young, Enumclaw; Stefanie Gonzalvez, Tahoma; Heather Wilson, Sumner; Kelly Kualt, Kentridge; Muffin Roberts, Auburn Riverside.
Utility — Katie Barker, Auburn Riverside.
SECOND TEAM
Pitcher — Ashley Sellers, Auburn; Annele Huckins, Kentwood.
Catcher — Alissa Hatch, Sumner.
Infield — Dana Bisordi, Kentlake; Kyndra Howard, Kentlake; Christina Rios, Auburn; Cindy Robinson, Tahoma.
Outfield — Meaghan Lindberg, Auburn Riverside; Ashley Moharic, Auburn; Vanessa Turner, Kentwood; Jennifer Heath, Sumner; Isabelle Ham, Kent-Meridian.
Utility — Blythe Howard, Tahoma; Melissa Dubay, Auburn Riverside.
HONORABLE MENTION
Sumner — Lisa Holombo, Katy Johnson, Lea Fores. Kentridge — Kara Catron, Rachel Shillinger, Meagen Leady. Auburn Riverside — Jessi Tangen, Shayna Ostlund. Enumclaw — Jessi Christensen, Dana Hall, Sarah Boerger. Auburn — Bailey Stenson, Lindsey Miller. Kentwood — Caitlin Storkson, Kentwood.
South Division
MVP pitcher — Ashley Osman, Jefferson. MVP player — Kelly Claar, Decatur. Coach of the year — Debbie Bentler.
FIRST TEAM
Pitcher — Katie Michaels, Curtis; Marli Wenger, Spanaway Lake.
Catcher — Tawnya Guthrie, Jefferson.
Infield — Claire Henold, Puyallup; Alise Bible, Spanaway Lake; Chelsea Hunt, Jefferson; Jaime Salmon, Jefferson.
Outfield — Krisann Beardemphl, Curtis; Amanda Schaapveld, Rogers; Darcy Holland, Curtis; Renee Kilgore, Spanaway Lake; Samantha Ganacias, Decatur.
Utility — Megham Curlette, Puyallup.
SECOND TEAM
Pitcher — Amanda Herrera, Jefferson; Nicole Werner, Emerald Ridge.
Catcher — Leanne Tillman, Emerald Ridge.
Infield — Jessica Caddell, Rogers; Ashley Fox, Puyallup; Jessica Roberts, Curtis; Kristy Richardson, Jefferson.
Outfield — Becky Hunter, Puyallup; Allie Labrecque, Rogers; Katie Street, Decatur; Stephanie Travis, Spanaway Lake; Aubrey McCarney, Decatur; Breanna Klasen, Decatur. Utility — Ciara Phillips, Spanaway Lake.
HONORABLE MENTION
Rogers — Nicole D'Alessio, Tera Brackman, Katrina Ross. Curtis — Callie Monoghan, Kristen Kasper. Federal Way — Tiffany Jones, Noelle Vallescorsa, Erica Kuchciak. Spanaway Lake — Angela Reding, Ashley Nevares. Decatur — Kaitlin Bailey, Jamie Martello, Lauren Morales. Jefferson — Lindsay Radford, Jessica Rakestraw. Puyallup — Danielle Burwell.
Bethel — Desiree Boswell, Jovita Bruton, Crystal Andrews. Emerald Ridge — Jenn Seeley, Mallory Townsend, Nicole Wallinger, Whitney Whittemore.